Czy zimą można pływać kajakiem?
Pływanie kajakiem zimą może wydawać się co najmniej nieatrakcyjne. Zimna pogoda, deszcz, śnieg, wczesne noce i ogólnie ograniczone światło dzienne – to wszystko nie brzmi dobrze. Jednak zimowe kajakarstwo może być absolutnie piękne i bardzo satysfakcjonujące. Musisz tylko rozważyć kilka rzeczy, zanim wyruszysz na spływ.
Oto 10 najważniejszych wskazówek i rzeczy, o których warto pomyśleć, zanim stawisz czoła zimnu i wyruszysz na sesję wiosłowania.
-
Odzież kajakowa
Zacznijmy od tego, co nosisz. Zimą możesz pomyśleć o miejscach, w których tracisz dużo ciepła. Rozważ założenie czapki, zainwestowanie w jakieś nieprzemakalne rękawiczki oraz założenie grubszych, odpornych na wodę butów. Dobrze dobrana odzież to podstawa wygody i bezpieczeństwa podczas zimowego pływania kajakiem.
-
Upewnij się, że twój kajak jest w dobrej formie
Napraw pęknięcie, które zauważyłeś ostatnim razem. Dokładnie sprawdź wygląd całego kajaku, aby mieć pewność, że nie będzie nasiąkał wodą.
-
Pomyśl o użyciu bloków i arkuszy piankowych
Bloki piankowe doskonale sprawdzają się w miejscach, w których skóra może mieć kontakt z kajakiem. Tworzą one dodatkową warstwę izolacji, która ma duże znaczenie w przypadku dłuższego przebywania w otoczeniu chłodnej wody.
-
Przygotuj suchą, nieprzemakalną torbę
Na spływ kajakowy zawsze swoje rzeczy powinno się pakować do wodoszczelnej torby. W zimowym kajakarstwie ma to szczególne znaczenie z uwagi na większą możliwość przemoczenia rzeczy, chociażby na skutek padającego deszczu i śniegu.
-
Rozgrzej się, zanim sięgniesz po wiosło
Możesz rozgrzać się na wodzie lub poza nią. Spraw, by krew dobrze pompowała się przez całe ciało i mięśnie dobrze się rozgrzały przed wysiłkiem. Pomoże to zapobiec kontuzjom, a także sprawi, że zimowe kajakarstwo będzie trochę przyjemniejsze.
CZYTAJ TAKŻE: Jak ubrać się na kajaki?
-
Planuj naprzód
Zaplanuj rozsądnie cały spływ. Spakuj żywność energetyczną, owoce i/lub orzechy. Możesz także spakować termos na ciepły napój. Pomyśl także o zabraniu zestawu suchych ubrań i płaszcza, jeśli to konieczne (zwłaszcza jeśli wychodzisz na chwilę z wody). Pamiętaj, żeby zawsze w trakcie postoju zadbać o swoje stopy, ogrzać je, a w razie konieczności zmienić skarpetki.
-
Dostosuj długość spływu do swoich możliwości
Pamiętaj, że zimowe kajakarstwo zdecydowanie różni się od tego letniego. Nie planuj długich eskapad. Zawsze rozważaj długość podróży i swoje umiejętności.
-
Sprawdź pogodę, zanim wyruszysz
Zima może być notorycznie nieprzewidywalna (podobnie jak większość miesięcy przy polskiej pogodzie). Sprawdzanie prognozy może zapobiec wpadnięciu w kłopoty, których można uniknąć. Warto też sprawdzić poziom stanu rzek. Obfite opady deszczu jesienią i zimą mogą radykalnie zmienić układ rzek. Zawsze sprawdzaj przepływ przed wyruszeniem na rzekę. Przygotuj się także na śnieżyce i w takich warunkach nie planuj wyruszenia na spływ kajakowy.
-
Zawsze miej przy sobie środki do wezwania pomocy
Telefon w suchym pokrowcu powinien wystarczyć, ale jeśli planujesz wiele wycieczek, nadajnik GPS może być dobrą inwestycją. Jeżeli planujesz samotny spływ, koniecznie poinformuj osoby na brzegu o przewidywanym czasie jego trwania i trasie.
-
Krótszy dzień
Pamiętaj, ile mamy światła dziennego w okresie zimowym… Dni mogą być krótsze, niż myślisz, zwłaszcza jeśli pogoda jest już pochmurna. Planowanie jest kluczowe. Nigdy nie pływaj kajakiem po zmroku.
W przypadku zimowego kajakarstwa, szczególnie na początku, istotne jest skorzystanie z usług profesjonalnego organizatora, który jest przygotowany do zimowych wymagań. Dobrze zorganizowany spływ kajakowy zimą to gwarancja bezpieczeństwa i wspaniałej przygody.