Pływanie kajakiem zimą. 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Czy zimą można pływać kajakiem?

Pływanie kajakiem zimą może wydawać się co najmniej nieatrakcyjne. Zimna pogoda, deszcz, śnieg, wczesne noce i ogólnie ograniczone światło dzienne – to wszystko nie brzmi dobrze. Jednak zimowe kajakarstwo może być absolutnie piękne i bardzo satysfakcjonujące. Musisz tylko rozważyć kilka rzeczy, zanim wyruszysz na spływ.

Oto 10 najważniejszych wskazówek i rzeczy, o których warto pomyśleć, zanim stawisz czoła zimnu i wyruszysz na sesję wiosłowania.

  1. Odzież kajakowa

Zacznijmy od tego, co nosisz. Zimą możesz pomyśleć o miejscach, w których tracisz dużo ciepła. Rozważ założenie czapki, zainwestowanie w jakieś nieprzemakalne rękawiczki oraz założenie grubszych, odpornych na wodę butów. Dobrze dobrana odzież to podstawa wygody i bezpieczeństwa podczas zimowego pływania kajakiem.

  1. Upewnij się, że twój kajak jest w dobrej formie

Napraw pęknięcie, które zauważyłeś ostatnim razem. Dokładnie sprawdź wygląd całego kajaku, aby mieć pewność, że nie będzie nasiąkał wodą.

  1. Pomyśl o użyciu bloków i arkuszy piankowych

Bloki piankowe doskonale sprawdzają się w miejscach, w których skóra może mieć kontakt z kajakiem. Tworzą one dodatkową warstwę izolacji, która ma duże znaczenie w przypadku dłuższego przebywania w otoczeniu chłodnej wody.

  1. Przygotuj suchą, nieprzemakalną torbę

Na spływ kajakowy zawsze swoje rzeczy powinno się pakować do wodoszczelnej torby. W zimowym kajakarstwie ma to szczególne znaczenie z uwagi na większą możliwość przemoczenia rzeczy, chociażby na skutek padającego deszczu i śniegu.

  1. Rozgrzej się, zanim sięgniesz po wiosło

Możesz rozgrzać się na wodzie lub poza nią. Spraw, by krew dobrze pompowała się przez całe ciało i mięśnie dobrze się rozgrzały przed wysiłkiem. Pomoże to zapobiec kontuzjom, a także sprawi, że zimowe kajakarstwo będzie trochę przyjemniejsze.

CZYTAJ TAKŻE: Jak ubrać się na kajaki?

  1. Planuj naprzód

Zaplanuj rozsądnie cały spływ. Spakuj żywność energetyczną, owoce i/lub orzechy. Możesz także spakować termos na ciepły napój. Pomyśl także o zabraniu zestawu suchych ubrań i płaszcza, jeśli to konieczne (zwłaszcza jeśli wychodzisz na chwilę z wody). Pamiętaj, żeby zawsze w trakcie postoju zadbać o swoje stopy, ogrzać je, a w razie konieczności zmienić skarpetki.

  1. Dostosuj długość spływu do swoich możliwości

Pamiętaj, że zimowe kajakarstwo zdecydowanie różni się od tego letniego. Nie planuj długich eskapad. Zawsze rozważaj długość podróży i swoje umiejętności.

  1. Sprawdź pogodę, zanim wyruszysz

Zima może być notorycznie nieprzewidywalna (podobnie jak większość miesięcy przy polskiej pogodzie). Sprawdzanie prognozy może zapobiec wpadnięciu w kłopoty, których można uniknąć. Warto też sprawdzić poziom stanu rzek. Obfite opady deszczu jesienią i zimą mogą radykalnie zmienić układ rzek. Zawsze sprawdzaj przepływ przed wyruszeniem na rzekę. Przygotuj się także na śnieżyce i w takich warunkach nie planuj wyruszenia na spływ kajakowy.

  1. Zawsze miej przy sobie środki do wezwania pomocy

Telefon w suchym pokrowcu powinien wystarczyć, ale jeśli planujesz wiele wycieczek, nadajnik GPS może być dobrą inwestycją. Jeżeli planujesz samotny spływ, koniecznie poinformuj osoby na brzegu o przewidywanym czasie jego trwania i trasie.

  1. Krótszy dzień

Pamiętaj, ile mamy światła dziennego w okresie zimowym… Dni mogą być krótsze, niż myślisz, zwłaszcza jeśli pogoda jest już pochmurna. Planowanie jest kluczowe. Nigdy nie pływaj kajakiem po zmroku.

W przypadku zimowego kajakarstwa, szczególnie na początku, istotne jest skorzystanie z usług profesjonalnego organizatora, który jest przygotowany do zimowych wymagań. Dobrze zorganizowany spływ kajakowy zimą to gwarancja bezpieczeństwa i wspaniałej przygody.

Wywrotka na kajaku. Co robić?

Kajaki raczej się nie przewrócą, przynajmniej gdy są używane przez spokojnych ludzi na spokojnej wodzie. Jeśli nie przeładowujesz swojej łodzi zbyt dużą ilością sprzętu lub nie płyniesz w kierunku wartkiej wody, aby zaspokoić głód adrenaliny, możesz zaufać kajakowi, który bezpiecznie dostarczy cię na brzeg. Zazwyczaj za wywrotkę odpowiada nie sam nurt wody, ale ludzie, zachowujący […]

Jak ubrać się na kajaki?

Spływy kajakowe cieszą się ciągle wzrastającą popularnością. Nie są już kojarzone wyłącznie z wypadami w jednorodnie męskim, młodym towarzystwie. Teraz na kajaki wybierają się wszyscy – pary, grupy przyjaciół, a nawet całe rodziny z dziećmi.

Jak pływać kajakiem?

Każdego roku nadchodzi taki dzień, kiedy do szafy chowamy zimowe ubrania, odkurzamy nasz stary rower, łapiemy pierwsze promienie słońca. Powolutku budzi się wiosna.

facebook linkedin twitter search-icon