Wywrotka na kajaku. Co robić?

Kajaki raczej się nie przewrócą, przynajmniej gdy są używane przez spokojnych ludzi na spokojnej wodzie. Jeśli nie przeładowujesz swojej łodzi zbyt dużą ilością sprzętu lub nie płyniesz w kierunku wartkiej wody, aby zaspokoić głód adrenaliny, możesz zaufać kajakowi, który bezpiecznie dostarczy cię na brzeg. Zazwyczaj za wywrotkę odpowiada nie sam nurt wody, ale ludzie, zachowujący się nieodpowiedzialnie. Bardzo ważne jest, by wiedzieć, jak zachować się w przypadku nagłego znalezienia się w wodzie.

Dlaczego dochodzi do wywrotki?

To właśnie w pobliżu brzegu najprawdopodobniej dojść może do wywrotki. Wchodząc lub wychodząc z kajaka znacznie zmienia się równowagę jego ciężaru, przez co zacznie się on chybotać i może nabrać wody. Jeśli odwrócisz kajak dnem do góry w pobliżu lądu, po prostu wciągnij go z wody. W płytkiej wodzie nie jest trudno poradzić sobie z tym utrudnieniem. Z tego powodu jednak tak ważne jest posiadanie solidnych, wodoodpornych butów, które dadzą solidne oparcie nogom i zapobiegną skaleczeniu się o nieznane dno. Dlatego na spływ kajakowy ubiór ma pierwszorzędne znaczenie.
Jednak wypadki mogą się zdarzyć i zdarzają się również na głębszych wodach. Za 90% wywrotek odpowiada sam uczestnik spływu kajakowego. Zazwyczaj dochodzi do nich, jeżeli jak już zostało wspomniane, zmienia się środek ciężkości kajaka. To znaczy, jeżeli nagle chce się w nim kucnąć, wstać albo skoczyć z niego do wody. Wówczas tak naprawdę nie ma możliwości, aby kajak nie odwrócił się do góry dnem. Wszystkie te sytuacje są naprawdę niebezpieczne. Przed wyruszeniem w trasę spływu warto kajak przetestować. To rada szczególnie dla osób panicznie bojących się wywrotki. Nawet mocne rozkołysanie go na boku, ale w prawidłowej pozycji siedzącej w kajaku, nie grozi przewróceniem się. Jeżeli zachowa się te podstawy bezpieczeństwa, ryzyko wywrotki nie jest duże. Zawsze warto mieć jednak założoną kamizelkę asekuracyjną (koniecznie w przypadku dzieci).

Jak zachować się w przypadku wywrotki? Garść porad

Jeśli znajdziesz się po niewłaściwej stronie kajaka i nie możesz sprowadzić łodzi z powrotem na brzeg, oto jak się zachować niezależnie od tego, czy jesteś w nim z kimś, czy wiosłujesz sam.

Kajak jednoosobowy

1. Obróć kajak tak, aby był prawą stroną do góry; będzie pełna wody.
2. Ustaw się na środku kajaka i chwyć brzegi łodzi obiema rękami.
3. Pociągnij i popchnij kajak, aby kołysał się do przodu i do tyłu, powodując wyciekanie wody.
4. Ponownie wejdź do kajaka, chwytając przeciwległy bok, aby podnieść się, gdy łódź jest już prawie pusta. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga użycia sporo siły fizycznej. Jeżeli jesteś w stanie sięgnąć dna i się od niego odbić, zrób to. Ważne jest wyczucie środka ciężkości łodzi.

Kajak dwuosobowy

1. Wejdź pod kajak ze swoim towarzyszem wiosłowania i włóż wiosła pod łokcie.
2. Podczas stąpania po wodzie podnieś jedną stronę kajaka ponad poziom wody, aby przerwać ssanie.
3. Wraz z partnerem mocno i szybko wepchnij kajak na podniesiony bok, aby go przewrócić.
4. Ustaw się na przeciwległych bokach i końcach kajaka przed jednoczesnym wejściem z powrotem, aby zachować równowagę.
W przypadku kajaka dwuosobowego i wywrotce w nim najważniejsza jest współpraca. Dlatego dobrze, jeżeli uczestnicy spływu nieco się poznają. Osady warto dobierać w taki sposób, by w jednej była osoba bardziej i mniej doświadczona. Strona mająca już doświadczenie na spływach kajakowych pomoże drugiej osobie nie wpaść w panikę i sprawnie działać, co jest najważniejsze w przypadku wywrotki.

Pływanie kajakiem zimą. 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Czy zimą można pływać kajakiem? Pływanie kajakiem zimą może wydawać się co najmniej nieatrakcyjne. Zimna pogoda, deszcz, śnieg, wczesne noce i ogólnie ograniczone światło dzienne – to wszystko nie brzmi dobrze. Jednak zimowe kajakarstwo może być absolutnie piękne i bardzo satysfakcjonujące. Musisz tylko rozważyć kilka rzeczy, zanim wyruszysz na spływ. Oto 10 najważniejszych wskazówek i […]

Jak ubrać się na kajaki?

Spływy kajakowe cieszą się ciągle wzrastającą popularnością. Nie są już kojarzone wyłącznie z wypadami w jednorodnie męskim, młodym towarzystwie. Teraz na kajaki wybierają się wszyscy – pary, grupy przyjaciół, a nawet całe rodziny z dziećmi.

Jak pływać kajakiem?

Każdego roku nadchodzi taki dzień, kiedy do szafy chowamy zimowe ubrania, odkurzamy nasz stary rower, łapiemy pierwsze promienie słońca. Powolutku budzi się wiosna.

facebook linkedin twitter search-icon